17. prosince 1999 se konal 5. ročník turnaje počítačových brainů v pišqorkách. Oproti minulým ročníkům přibyly tři nové brainy. Gandalf, Borg a Pasqil, kterého doprovázel početný vývojový tým z Ústí n/L. Vzhledem k velmi atraktivním cenám (pro medajlisty roční pobyt kdekoli na světě zdarma), se na turnaji pokusily uspět i čtyři lidské mozky.

Vzhledem k předchozím ročníkům všichni očekávali vítězství Žitnýho Destroyera, až na tým Pasqilu, který si nepřipouštěl jiný výsledek, než jasné vítězství a procentuální úspěšnost nad 93.33333%. Šestiměsíční vývoj a stovky odehraných partií s nejlepšími brainy tomu nasvědčovaly. Těsně před začátkem turnaje ovšem tvůrce Destroyera sáhl k lišáckému tahu. Do hry neočekávaně nasadil 'slabší' level 4 a tým Pasqilu se i s přítomnými zdrojáky na nic nezmohl.

Ve 14:00 to tedy začalo. Výsledky hráčů z řad Homo Sapiens (v některých případech pouze Homo Erectus) byly v očekávaném průměru. Úvodní překvapivá prohra Pasqila s ReDoxem a další nevýrazné výsledky s Destroyerem (11:9) a hlavně s obranářem Pddnl2 (10:10), donutily vývojáře Pasqilu k předčasnému vybrání time-outu. Po pěti minutách byl z počítače úspěšně odstraněn virus a mohlo se tedy pokračovat. Pasqil v následujících sto partiích neztratil ani bod a tak se netrpělivě čekalo jak zahraje Destroyer. Ten prokázal své qality a svými vyrovnanými výsledky těsně, ale zaslouženě zvítězil. Výborně zahrál V.I.P. amater, naopak velkým zklamáním byl Gandalf, který evidentně doplatil na svou ohleduplnost. Také Borgův asimilační algoritmus nebyl zřejmě laděn pro tak výkonný stroj jakým je P3. Za zmínku stojí 4. místo Dee Menta, kterému jen těsně unikla cena sponzora.

Závěrem bych chtěl podotknout, že pokud se neobjeví nové brainy založené na alfa-beta algoritmu, bude v následujících letech vítězit pouze Žitný Destroyer při absenci Pddnl2 možná i Pasqil. Proto vyzývám všechny programátory, aby svými novými brainy zvýšili qalitu turnaje a konečně ukončili nadvládu Žitnýho Destroyera!Z místa činu před koncem světa Pasqil st.